Ahoj všem,

jmenuji se Honza Holub, je mi 23 let a od narození jsem autista. Mentálně budu celý život malým dítětem a nikdy nebudu schopen žít samostatně a postarat se sám o sebe.

Od malička rád sportuji i přesto, že mne mé postižení dost omezuje. Už jako malé dítě jsem velmi dobře reprezentoval školu na různých sportovních akcích. Ve 14 letech jsem se začal věnovat hlavně plavání v SO UNO. V necelých 16 letech jsem poprvé závodil na MČR mentálně postižených plavců v Liberci a do dnešního dne mám již na svém kontě přes 20 titulů mistra ČR. V roce 2018 jsem se poprvé účastnil MČR v paraplavání ( tedy s plavci s různým typem postižením) pořádáném SK Kontakt Brno a hned po něm jsem začal v témže klubu trénovat 2x týdně a 1x týdně v SO UNO Ústí nad Orlicí. Což se prakticky okamžitě začalo projevovat i na dosažených výsledcích.

Od dubna 2019 jsem přidal na trénincích na 4x týdně a od června jsem 6x týdně v bazénu, abych se dostal na současných cca 11 a více hodin mokrých tréninků týdně a k tomu ještě 7x týdně posiluji. 5x týdně jezdím za doprovodu rodiny na tréninky do 100km vzdáleného Brna a 2x týdně trénuji v bazénu v rodném Ústí nad Orlicí. Zvýšení tréninků se projevilo na výkonech i umístění v Česko-slovenském poháru.


Umím všechny plavecké způsoby, ale zatím je mou hlavní disciplínou kraul. Nejméně ovládám prsa, protože mám omezený pohyb v lýtkových svalech, tudíž mám problém s prsovými kopy. Ovládám i znak a vypadá to, že hlavním způsobem se stane motýlek.

Všechny závody Česko-slovenského poháru jsou mezinárodní a účastní se jich i plavci nejen z ČR a SR, ale i z jiných zemí EU. V únoru 2020 se nám, konečně podařilo dotáhnout do konce mou registraci k mezinárodním závodům, do kategorie sportovců s PAS ( porucha autistického spektra), které se pořádají mimo ČR a tudíž se mohu účastnit i nejvyšších světových soutěží, které jsou vypsané pro kategorii sportovců s autismem.

Mám výborného trenéra, který mi dokáže vše vysvětlit, neváhá skočit do vody a vše mi ukázat, jako autista mám dost často problém chápat, názorná ukázka je vždy nejlepší.


V době pandemie jsem trénoval i v blízkém rybníku, kdy jsem nejprve plaval v neoprenu a když se voda ochladila natolik, že se trénovat už nedalo, tak jsem se začal, alespoň pravidelně otužovat.

Ke konci roku 2021 jsem se účastnil MS v plavání sportovců s vadou intelektu ve Francii, kde jsem si vaplaval hned několik medailí a posunul své osobní rekordy.

V červenci  roku 2022 jsem se účastnil Evropských her sportovců s vadou intelektu v Polsku, zde jsem si vyplaval bronzovou medaili a několik osobních rekordů, zároveň jsem splnil i několik limitů, vypsaných pro účast na GG, které se konaly v červnu 2023 ve Francii.


Moje příprava je náročná nejen pro mne, ale pro celou mou rodinu a to jak fyzicky a časově, tak hlavně finančně. Doposud většinu zabezpečují rodiče a svým volným časem vypomáhají i prarodiče, sám bych to totiž nezvládl, vzhledem k mému postižení. To mne totiž výrazně omezuje ve všech směrech a trvale k sobě potřebuji osobu, která mne mým životem doprovází a pomáhá mi orientovat se v normálním světě.